Tým Formule 1-HRT

27 2 0

Jeden ze tří nováčků v poli v roce 2010. Navzdory jejich finančnímu strádání se dokázal dvakrát prodrat v poháru konstruktérů před Virgin Racing. Na konci roku 2012 bylo oznámeno zrušení týmu a jeho rozprodání.Informace

V roce 2009 bylo vypsáno výběrové řízení na tři nové týmy a jeden z nich měl být tým Campos Meta, v jehož čele stál Adrián Campos. Jeho záměrem byl vytvořit první španělský tým ve Formuli 1. Tým sehnal několik sponzorů jako José Ramóna (španělský businessman) a několik hráčů basketbalu. Domluvil se s vládou španělského regionu Murcia na výstavbě nového zázemí týmu.

Tým ještě neměl zázemí ani dostatečné finanční prostředky pro výzkum a výstavbu vlastního vozu, proto si vozy objednal u firmy Dallara, dodávající vozy do několika dalších sérií. Do vozů si Campos Meta vybral motory Cosworth od Fordu, stejně jako dva další nováčkovské týmy.

Dvanáctého června 2009 FIA oficiálně potvrdila Campos Meta jako jeden z 12 týmů na startovním poli pro rok 2010. Několik měsíců na to Campos potvrdil podepsání smlouvy s prvním pilotem. Tím se stal Bruno Senna, synovec slavného Ayrtona Senny.

V prosinci 2009 Bernice Ecclestone vyjádřil obavy o schopnost týmu být na startu prvního závodu. Tým ústy Tonyho Teixeiry, jednoho z investorů, řekl, že se chce zúčastnit druhého zimního testu, ale určitě bude přítomen během třetího předsezónního testu.

Pátého února šéf týmu Adrián Campos přiznal, že tým má problémy s hledáním potřebných financí a všichni začali pochybovat, že se tým sezony 2010 vůbec zúčastní.

19. února bylo oznámeno, že držitel většiny podílu v týmu José Ramón Carabante převzal vlastnictví týmu od Adriána Campose a na pozici šéfa týmu byl obsazen Colin Kolles. Tým byl přejmenován na Hispania Racing F1 Team (HRT).

4. března byl potvrzen druhý pilot týmu Ind Karun Chandhok. Ten samý den tým poprvé nastartoval motor v jejich vozu od Dallary, který nazvali F110.

2010

Bez jakéhokoli předsezonního testování se tým vydal do Bahrajnu k první velké ceně. Sennův vůz byl smontován až na místě, takže Senna ujel pouze tři instalační kola v prvním tréninku. V druhém tréninku ujel kol sedmnáct, přičemž jeho nejlepší čas byl o jedenáct sekund pomalejší, než vozy před ním. Poté vůz odstavil kvůli uvolněnému kolu.

Navzdory tomu Senna den popsal jako úžasný start, což bylo kontrastem k tomu, že mechanici nebyli schopni sestavit převodovku pro Chandhokův vůz, takže Ind v pátek neujel ani jedno kolo.

V kvalifikaci se vozy kvalifikovaly do poslední řady. Chandhok, který s ním jel poprvé byl o sekundu a půl pomalejší, než Senna, který byl o osm sekund pomalejší než byl čas poleposition Sebastiana Vettela.

Oba vozy do závodu odstartovali z boxové uličky. Chandhok poté odstoupil v druhém kole kvůli nehodě a Senna ho následoval o šestnáct kol později kvůli přehřátému motoru.

V kvalifikaci Velké Ceny Austrálie vozy opět zabraly poslední řadu a opět Senna porazil Chandhoka. Oba vozy byly o šest a půl sekundy pomalejší než nejrychlejší čas kvalifikace, ale pouze o 34 setin pomalejší, než Virgin Lucase di Grassiho, dalšího nováčka.

Sennovo auto vydrželo pouze čtyři kola, poté odstoupil kvůli selhání hydraulických systému. Avšak Chandhok závod dokončil na posledním 14. místě, o pět kol za vítězem Jensonem Buttonem a o tři kola pozadu za třináctým Heikkim Kovalainenem. To bylo částečně způsobeno dvěma výlety mimo trať a poškozené podlaze.